TNS#72: Zrównanie umów na czas okreśnolny i nieokreślony, Zmiany w VAT, 500zł na dziecko przedsiębiorcy, odsetki za zwłokę, umowy zlecenia oZUSowane, kasy fiskalne, Inventorium

Nie przegap kolejnych wydań:
Tydzień na swoim #72
 

Zmiany w kodeksie pracy od 1 stycznia

Mniejsza możliwość zawierania umów na czas określony, okresy wypowiedzenia uzależnione od czasu trwania umów.

Zmiany w VAT

Dla określenia w 2016 roku należy stosować przepisy ordynacji podatkowej urzędu właściwego do rozliczenia VAT w 2016 roku należy stosować przepisy ordynacji podatkowej. Oznacza to, iż wszyscy będziemy rozliczać VAT i PIT w tym samy urzędzie Skarbowym.

500 zł na dziecko również dla przedsiębiorcy

Jeśli wejdzie w życie ustawa o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci to przedsiębiorca również będzie miał prawo do 500 zł na dziecko. Co najważniejsze kwota ta będzie zwolniona z podatku dzięki czemu przedsiębiorcy nie będą mieli problemu z rozliczaniem się.

Nowy sposób obliczania odsetek za zwłokę

Nowy wzór na obliczenie odsetek w prawdzie sprawia, że aktualne oprocentowanie będzie wyższe. Jednak będzie ono rosnąć wolniej wraz ze wzrostem stóp NBP.

Przypominamy: umowy zlecenia ze składką ZUS

Nie ma już zastosowania zasada tak zwanego "zbiegu umów" - składki ZUS zapłacimy zarówno od umów o pracę i umów-zleceń. Więcej informacji na temat zmian

Ostatni rok odraczania zakupu kasy fiskalnej

Jeszcze tylko przez rok obowiązuje limit sprzedaży klientom nie posiadającym działalności gospodarczej, dzięki któremu nie musimy instalować kasy fiskalnej. Od 2017 wszyscy bez wyjątku będą musieli ewidencjonować sprzedaż za pomocą kas fiskalnych.

Inventorum

Jakiś czas temu ruszył portal społecznościowy dla przedsiębiorców i naukowców. To narzędzie ma być pomocne dla firm, dla których współpraca z nauką ma znaczenie strategiczne.


Kontakt:
Grzegorz Pawlik
kontakt@tydziennaswoim.info